Hodina angličtiny trochu inak - 9. 4. 2014
Po príjemnej ceste autobus dorazil do cieľa a svoju posádku vysadil pred vstupom do obchodného centra Aupark. Aj to vyvolalo úsmev na perách, najmä u dievčat. Keďže sa predstavenie malo odohrať v neďalekom Dome odborov, žiaci mali dostatok voľného času aj pre seba. Každý ho strávil podľa svojej chuti. Vzrušené skupinky dievčat pobiehali po obchodoch, iní navštívili kaviarne a reštaurácie, niektorí sa vydali na potulky mestom.
Keď sa blížil koniec voľna, žiaci prichádzali a nedočkavo postávali pred bránami divadla. Nikto nechýbal, mohli sa teda pokojne usadiť do kresiel a užiť si predstavenie.
Peter Pan nesklamal
Príbeh o Petrovi Panovi napísal škótsky spisovateľ J. M. Barrie a diváci ho dobre poznajú vďaka animovanému filmu Walta Disneyho. Známy príbeh spracovala v angličtine Americandrama groupe Europe – skupina 5 divadelníkov, ktorí hrajú predstavenia v angličtine v Česku, Poľsku, na Slovensku.
Svetlá zhasli, vrava utíchla. Úvodná scéna okamžite vtiahla do deja všetkých návštevníkov divadla. Pozorne sledovali každý pohyb hercov, usilovali sa, aby im nič neuniklo. Museli sa sústrediť ešte viac, keďže predstavenie bolo v anglickom jazyku. Ale angličtina v Petrovi Panovi bola naozaj veľmi kvalitná. Čistá, dalo sa jej bez problémov rozumieť. Aj keby ste niečo prepočuli, ľahko sa vrátite späť do deja.
Niektoré scény boli plné napätia, na iných sa diváci bavili a úprimne smiali. Prišli však aj smutné okamihy, keď divák súcitil s hlavnými postavami. Tých bolo, našťastie, menej ako tých zábavných a dobrodružných.
Výkony hercov musíme takisto oceniť. Mladá Angličanka, hrajúca Wendy, sa do svojej úlohy naozaj vžila, rola Wendy bola pre ňu ako stvorená. I Petra Pana zahral talentovaný britský herec. Celé predstavenie malo iskru a myšlienku.
Zážitok aj vedomosti
Keďže sa predstavenie odohrávalo v anglickom jazyku, študenti sa počas napínavého príbehu aj vzdelávali. Tento spôsob tzv. zážitkového vyučovania väčšina študentov preferuje. Každodenné sedenie v laviciach by radi vymenili za tento odlišný spôsob čerpania vedomostí. Nemôže to celkom nahradiť školu, ale aspoň občas je takého netradičné vyučovanie vítané.
Študenti si z predstavenia odniesli množstvo pozitívnych dojmov. Cestu domov využili na debaty, vymieňali si svoje postrehy a emócie, už teraz majú záujem navštíviť takéto podujatie znovu.
Sofia Huráková, sexta